Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Nancy jsem znala už pár let.Vždycky se mi líbila,byla takový indiánský koník-ryzka s lysinkou,ponožkama a dlouhou hustou hřívou.Měla v sobě takové to,, NĚCO ",co mě okamžitě zaujalo.Hrdost?Sebevědomí?Odvahu?Prostě něco! Obrazek
Měl ji tehdy jeden kluk z vedlejší vesnice.Hrozně mě fascinovalo,že na ní jezdil bez sedla,protože její kohoutek tomu naprosto odporuje:-)
U něj také měla svoje první hříbátko.byla to výběhová láska a otcem byl černý welsch ponny.Majitel tehdy ani netušil,že je březí-jen se mu zdálo že je nějaká opuchlá.Začala rodit cestou z vyjížďky..Narodila se kobylka,myška s lysinkou a ponožkami.Nancy se neprojevila jako dobrá máma a hříbátku nedala napít.Nezkušenost majitele a neochota Nan způsobila,že kobylka po pár dnech umírá.
Pak si ji koupila kamarádka zvaná Krtek.Nedostatkem pohybu se z Nan stává problémový koník.Kouše,pod sedlem je postrach jezdců a jejích útoků se všichni bojí.A tak stojí uvázaná na štontu a dostává minimum krmení aby nebyla divoká,což se odráží na její psychice.Po čase majitelka usoudí,že ji bude lepší prodat.Protože nemůže najít kupce,poprosí nás,abychom jí domluvily handlíře.Mrzí mě to,kobylka se mi líbí-jenže kůň s její povahou nemůže být ve stáji s takovým pohybem dětí.To je o průšvih.
Domluvily jsme se,že Nan dovede k nám a handlíř se na ni přijede kouknout.
Ta kobylka je vážně skvělá.Vlastně ani není moc pěkná-dlouhá hlava,dlouhý nenasvalený krk,dlouhá nenasvalená záda s vystouplým kohoutkem, žádná záď, křivé nohy a ještě mrcha. Ale stejně si mě získala!
Handlíř přijel a hned si plácli-kobyla u nás zůstane přes noc a ráno mu ji pomůžu naložit.
Hned jak jsem ji zaváděla do boxu po mně skočila.Šla na tvrdo.K její smůle a mému štěstí stála u boxu opřená lopata.Tak jsem Nancy vysvětlila, že tohle už opravdu zkoušet nemá. Jak jsem byla v zápalu boje vzteklá, tak jsem zapomněla na strach a šla s ní do kruhovky. Asi po 20ti minutách přestala vymýšlet kraviny a začala vnímat.Byla opravdu pozorná a z kruhovky jsem odcházela s pocitem,že by nám to spolu šlo. Obrazek
Zeptala jsem se majitelky, jestli si na ni můžu sednout.Ta jen vytřeštila oči-že ať na ni nelezu, že mě zabije. No ukecala jsem ji a Nan byla úplně zlatá.Šlapala jak hodinky-tak jsem posbírala odvahu, po x letech vzala přilbu a jela ven.S Brumličkou na Grotovi a Adélkou na Luttarovi jako pojistku a brzdu:-)) Nan byla skvělá. Živá, chodivá,dobře ovladatelná...přesně to co chci!
Po návratu k už poněkud nervní majitelce jsem se zeptala, co by řekla na to, kdybych si ji nechala. Její šokovaný a naprosto nechápající pohled spolu s otázkou,,Proboha a na co tu ludru chceš?"stál opravdu za to:-)) Nicméně proti koupi nic nenamítala. Handlíř sice moc nadšený nebyl-ale já mu na výběr nedala.
Tak jsem se v květnu 2002 stala novou majitelkou Nancy.
Nancy se narodila 10.5.1991 u pana Coufalíka v Loučce.
Otec je Przedswit X-80(Przedswit XVIII),matka je klusačka Norma,po Don Camillo H, z matky Nálivka.Norma byla úspěšná ve vozatajství-dokonce se umístili i na mistrovství Československa.Don Camillo H i bába Nálivka byli úspěšní klusáci.
Nancy měla jako hříbátko těžký úraz. Při dovádění skočila na oje,které se zlomilo a velká štěpina se jí zarazila pod přední nohu. Léčení nebylo úplně úspěšné a Nan zůstaly následky v podobě nepravidelnosti chodu.
Těžko říct,co se s ní těch 11 let dělo, ale ke mně se dostala jako pohublá a protivná.
Po 3 týdnech intenzívního krmení v podobě kýblů šrotu a metráků sena se Nan rozříjela, tak jsme ji odvezli na připuštěni Komančem, strakatým ruským ďáblem.Jeho povaha byla víc než svérázná a jeho potomstvo se projevovalo nejen stejným typem zbarvení, ale také stejnou povahou.
No Nan po něm nezůstala- tehdy mě to mrzelo -ale po zkušenostech s jeho potomstvem a její povahou jsem tomu velice ráda. Nicméně jsem usoudila že ji tam znovu nepovezu a připustili jsme ji hřebcem od nás ze stáje Gumbelem. Gumbel je anglotrakén dovezený z Ruska.Velmi líbivý ale hlavně výborné povahy. Připouštění probíhalo doslova volně-Nancy s Gumbelem byli na volno v ohradě ponecháni osudu. Byl to zážitek-Gumbel se předváděl,dvořil a tančil,Nan se chvíli tvářila odmítavě, chvíli dychtivě. Ke spojení došlo několikrát, několik dní po sobě. No romantika:-))Další říje nenastala, takže jsme předpokládali, že zůstala.
Mezitím se Nan spravovala jak vzhledem tak i chováním. Přibírala,nasvalovala se a neuvěřitelně ztmavla.Začala se zklidňovat, přestávala být agresívní a děsit okolí.
Akorát mě docela překvapila její reakce na návštěvu holky, u které bývala ustájená. Když ve stáji promluvila,tak Nancy proti ní přes celý box skočila a málem si vyrazila zuby o mříže. Byla jsem z toho docela v šoku.
V srpnu nás velice potěšila svojí ochotou,vytrvalostí a přizpůsobivostí na westernových závodech v Jankovicích. Dlouhá a únavná cesta s mezipřenocováním ve Tvorkách, dvě noci v Jankovicích včetně závodů a cesta zpět byla opravdu zkouškou charakteru a výdrže-a Nan uspěla na celé čáře!
Podzim proběhl ve znamení hubertových jízd-dvě ze tří byly vítězné-a Nan si byla vědoma toho že byla dobrá. Největší radost mi však udělaly pochvalné poznámky koňáků o tom jak se pěkně dala dohromady. Zima probíhala v přípravách nových stájí ve Tvorovicích. Začátkem dubna jsme Nancy a kamarádčinu plnokrevnou kobylku Neff stěhovaly do kamarádčina domku ve Tvorovicích. Díry na kůly na ohradu jsme vysekávaly ve zmrzlé půdě majzlíkem,spaly jsme (hlavně Jitula) v místnost kde byloObrazek -5 stupňů , jen aby to bylo hotové.Ale stejně jsme spoustu věcí dělaly až když koníci bydleli tady a zároveň čekaly na narození hříbátka. Původně si ho měla nechat majitelka Gumbela, ale pak že si ho nechá kamarád. Po dlouhém čekání a hlídání,které mi vyvrátilo všechny teorie o porodu naučené z knížek se narodil 25.5.03 ve 2.30 hod hřebeček Marko- hnědák se 3 ponožkami a kvítkem. Porod jsme neuhlídaly a přišly jsme k hotovému. Nancy po špatných zkušenostech při prvním hříběti Marka odmítala.
Naprosto jej ignorovala a jeho pokusy o pití byly Obrazekodměňovány kopanci a kousanci.
Dlouho trvalo, než se nám podařilo, že se Marko napil. Já držela Nancy a Jitula s Adélkou přistrkovaly malého k vemínku-za neustálých zuřivých útoků Nanetky. Postupně se agresivita zmenšovala a v 15
hodin se Marko poprvé napil sám. V 10 hodin byl poprvé ve výběhu a seznamoval se s okolím.
Nanetka si ho přísně hlídala, takže ,,teta' Neff si jej ani nemohla prohlídnout z blízka.
8.den po porodu se Nancy odvezla na připouštění do hřebčína Murhof v Jesenci u Konice plemenným QH hřebcem Cal Bars Tinky. Obrazek
Byl to velmi příjemný 21 letý reiningový a cuttingový šampion Evropy.
Nancy ihned zabřezla a já doufala, že to bude kobylka. Chci si po ní nechat kobylku, tu si vychovat a Nanetku už nepřipouštět.
Jména byla vybrána hned od začátku-kobylka měla být N's Tinky(Nesinka) a hřebeček Red's Tinky(Redík)
Po návratu z Jesence už byla místo Neffinky plnokrevná kobylka Loberie(Beruška), kterou si velice rychle Marko oblíbil.
Marko rostl jak z vody a začínal se čím dál víc podobat Gumbelovi. Byl velice příjemný, mazílek a ochotně spolupracoval.
Jezdil s námi na vyjížďky-nejdříve na vodítku, pak i na volno, okoukal si všechny bubáky jako auta, vlak, vodu-prostě většinu věcí, které může v životě potkat. Učil se chodit na vodítku, zvykal si na čištění-to si velice užíval a prostě objevoval svět.
Nancy koncem druhého měsíce ztratila mléko, takže byl velmi záhy odstavený. Nicméně v té době bezproblémů sám žral, takže se vlastně nic moc nedělo. Nicméně pro majitelku hřebce to byl důvod k odmítnutí Marka s tím, že z něj bude krypl. Marko se prodával přesně v roce-a byl z něj moc pěkný, vysoký koník-možná maličko jemnější-ale velice šikovný a charakterní.
Nancy se den po dni zakulacovala a mimoušek v břiše kopal jako by za to byl placený:-)
Mezitím jsem po neshodách s Jitulou odvezla Nancy do Jesence, kde se nakonec i hřebila.
Bohužel rytmus hřebčína mi naprosto nevyhovoval-kobylky se zavíraly moc brzo-už kolem 16 hod a vysokobřezí se nepouštěly vůbec, nebo jen minimálně . Nancy bylaObrazek zvyklá celé dny venku a tak to bylo takové nijaké.
5.5.04 jsme tam za ní byly,a shodly jsme se, že to dnes bude.
Lenka-vedoucí stáje nám to vymlouvala, nicméně ve 21.45 mi volala, že máme hřebečka.
Byla jsem naštvaná, protože jsem chtěla, aby mi zavolali hned, jak se bude zdát, že se má hřebit.
Všem jsem říkala, jak se Nan chovala k prvnímu hříběti a že chci být u toho, když se narodí a nechci aby k ní zbytečně chodili.
No zřejmě si mysleli něco o hysterce,tak to nerespektovali.
Když jsme přijeli, tak mě Lenka přivítala slovy ,,No konečně-pojď si něco udělat s tou tvou nevychovanou ludrou".
Pochopitelně, že si museli dokazovat, že to zvládnou-ale po té, co je tam Nancy omlátila o zdi a vykousala z boxu stejně čekali na mě. O co by bylo všechno Obrazekjednodušší, kdyby mi zavolali včas, nebo aspoň respektovali, že k ní nemají chodit, když to není nezbytně nutné. Takhle už byla dodivočená a zase se malému bránila
Ale už to nebylo tak zlé, jako u Marka a asi po trojím donucením už Redík pil sám.
Redík se narodil jako úplně světlý ryzáček a se zájmem jsme sledovali jeho přebarvování. Byl moc pěkný-ale byl moc citlivý a bázlivý. Dlouho trvalo, než na sebe nechal chytit, zvedání nožek byl boj. Problémy umocňovalo to,že rakouský majitel nesouhlasil s tím,
že má už první den ohlávku-oni dávají až ve 2 měsících.
Takže po několika neshodách jsem si Nancy 1.7.04 opět stěhovala do Tvorovic, kde se teprve Redík učil základní věci, jako čištění a zvedání nožek.
Mezitím-12.5.04 jsme odvezly Nancy s Redíkem a Atrapku na připouštění PHObrazek hřebcem jménem Jack D' Sanbars. Kobylky tam pobyly asi 14 dní a dovezly se pak domů. Bohužel se obě rozříjely. Další cesta za hřebcem byla z finančních důvodů nereálná, tak jsme se s majitelem domluvily, že zkusíme inseminaci. Další říji jsme prošvihly a další zase oni neměli po ruce veta, takže se kobylky připouštěly až koncem července a začátkem srpna. Po vyšetření ultrazvukem nám vet řekl, že je to poslední možný den-tak se rozjela šílená akce. Zavolat majiteli hřebce, sehnat veta a to jsem ještě šla na noční do práce.
Přijeli jsme tam, zároveň dojel vet, odebral a naředil semeno, dal do stříkaček a ty do polystyrenové krabičky, kterou jsme v nejbližším obchodě obložily mraženou zeleninou. Doma se hned daly do mražáku a čekalo se na našeho veta, který obě kobylky inseminoval. Dostaly jen tuhle jedinou dávku-a obě po ní zůstaly.
Redík byl velice živé hříbátko a jeho nedůvěra v lidi mě naprosto deptala. Každé čištění probíhalo tak, že si u toho lehal, s naprosto šíleným a zoufalým výrazem. Pomalu, velmi pomalu jsme jeho paniku odbourávaly, ale časem se z něj stal milý a příjemný koník-i když stále trochu opatrný. Obrazek
Projel s námi pár hubertek, westernové závody a v lednu roku 2005 si jej odvezl nový majitel až k Táboru. Podle posledních informací je Redík vykastrovaný a je na prodej-což mě tedy velice mrzí. Doufám že se bude mít dobře.
Třetí Nanetčina březost probíhala úplně jinak než ty předešlé, takže jsem doufala, že už to konečně bude ta vytoužená kobylka. Jména byla vybrána hned od začátku-Rubínka a Noell. Kobylky opět přenášely a ke konci měla Nancy velké problémy. Mimčo se v ní nějak špatně pootočilo a tlačilo na nějakou šlachu, či co a to způsobovalo, že se jí podlamovaly nohy a neustále padala. Takže jsme jí po poradě s vetem píchli ,,provokačku", celou noc jsme spali ve stáji a Nanetku hlídali. Ta celou
noc ležela a sténala, takže jsme byli v pohotovosti. V 5 hodin Nanetka vstala, otřepala se a vyčítavě začala pořehtávat-že co jako bude se snídaní?
Tak jsem je nakrmila a za chvíli zase začala že chce ven. Tak jsem je pustila, ale za chvíli se zase tlačila domů. A zase ven a zase domů. A pořád čůrala. No a najednou Obrazeknečůrala, ale rodila-tak tak jsme jí stihly dovést domů.
26.6.2005 se narodil Noell D'Jack. Byl moc pěkný a brzo vstal. Vhrkly mi slzy do očí, když jsem viděla, jak ho Nan olizuje a sama mu pomáhá k vemínku.
No asi mi ta kobylka prostě není souzená. Atrapce se hříbátko narodilo o 3 dny později-taky hřebeček. Tentokrát jsem Nanetku nepřipouštěla-zdála se mi unavená, ale uvidíme, co bude příští roky.

-------------------------------------------------------------------------------

 

ObrazekObrazek


Obrazek

Tak se mi dostaly do rukou fotečky Noella D´Jack,Nanetčina druhého syna......Na fotečkách je dvouletý....Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Tady Noell 3letýObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A aktuálně i fotečky Nanetčina druhého hříbátka Redíka,který má novou majitelku a stojí nedaleko Brna.Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizace v roce 2015...

Nanetce se v srpnu 2010 po neplánovaném připuštěním narodil rezavý hřebeček Eighty Victorie's.

Dne 23.1.2012 musela být Nanetka ze zdravotních důvodů uspána :(

Děkujeme za všechno Nancy! 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pinch Your Blood Pressure Checked

(ASmupeMome, 7. 10. 2018 17:41)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commander-cialis-uk/

pro Fatima

(Nan, 26. 10. 2009 8:53)

Ahojky-prosím tě,můžeš se mi ozvat na mail nannetka@seznam.cz? Moc ráda bych viděla tvoji kobylku,pokud se teda jedná o sestru Nan.Viděla jsem její pravou sestru Noru,ale o dalších sourozencích bohužel nevím.Moc děkuji:-)

Fatima

(Red´s , 25. 10. 2009 10:20)

Mám též svojí koňskou lásku - zrzavou kobylici po Normě. Jako bych ji ve Vaší Nan viděla. Stejná mrška vítající lidi v boxe vyceněnými zoubky. Když k nám přišla, mebylo možné se k ní přiblížit, každé nosení vody byl boj k němuž bylo potřeba několika lidí. Dneska je to kobylka uklidněná, s úžasným skokovým potenciálem. Lidi se na ní nadřeli, přesto jí věřili a dnes se na ní může svézt dítě. :-)
Nan vypadá úžasně. Smekám.

Trapas d Jack

(kikina, 18. 4. 2009 20:24)

Dobrý den, momentálně se starám o trapíka a chtěla bych se zeptat jestli nemáte více foteček z věku kdy byl ještě hříbě a taky jak to s ním bylo děkuju můj mail: KristynaChudjakova@seznam.cz

Poutavé ...

(www. Raketka.com, 8. 4. 2009 12:13)

čtení. Přečetla jsem jedním dechem :) Jen kdybych z dřívějška nevěděla, kdo je Atrapka, tak budu trochu zmatená ;)

koník

(Markéta, 28. 1. 2009 14:01)

Nanetka je pěkná. Ryzáky sice nemusím, ale výjimka potvrzuje pravidlo.
www.ranchnazarach.estranky.cz